Kierownik ratusza rozpędza się, apetyt rośnie w miarę jedzenia…

Jutro na sesji prawdopodobnie dojdzie do kolejnej batalii o Park Jana Pawła II. Kierownik ratusza zapowiadał, że koszty I etapu budowy Parku będą znacznie mniejsze niż przewiduje. Tłumaczył to koniunkturą na runku budowlanym, w związku z czym przewidywał, iż z 1.100.000 zł, jakie Rada przekazała na Park jeszcze nieco grosza zostanie. Okazuje się, że przewidziana kwota jest zdecydowanie za mała i Kierownik ratusza zawnioskował o dodatkowe 900.000 zł na ten cel. Apetyt rośnie w miarę jedzenia…

Na ten temat pisałem kilka tygodni wstecz, nawet nieco się „pastwiłem” nad radym Zarembą, że bardzo zachęcał do realizacji tego pomysłu, zapowiadając przy tym, że będzie pilnie przyglądał się wykonaniu projektu. Widać radny od finansów nie rzuca słów na wiatr, gdyż członkowie komisji, której radny przewodzi pomysłu Kierownika ratusza nie poparli. Oczywiście decyzja komisji od finansów jest tylko opinią, która drogi do przekazania środków na Park nie zamyka.

kier-1Pamiętając debatę z sesji, kiedy przekazywano pierwsze środki na Park, można się spodziewać na jutrzejszej sesji ostrej polemiki ze strony radnych. Jeśli radni PiS nie zmienili zdania, a nie można tego wykluczyć po niedzielnych wynikach wyborów, oraz przy zmianie poglądu na ten projekt radnego Zaremby, może się okazać, że Kierownik ratusza może mieć poważne problemy z przeforsowaniem wniosku o dodatkową (sporą!) kasę na Park. Czy ponownie padną z ust radnych Klubu PiS oraz kilku innych przeciwników tego pomysłu argumenty, że w mieście są ważniejsze cele do zrealizowania? Tego dowiemy się na jutrzejszej sesji. Ja stawiam, że autopoprawka Kierownika ratusza przejdzie minimalną większością głosów. Dla takiej Łomży, kwota 900.000 zł to mały pikuś. Chociaż nie do końca, bo swego czasu radna Olbryś – przy głosowaniu dotacji dla hospicjum – twierdziła, że 15.000 zł do bardzo duża kwota. Już sam nie wiem, czy 15 tys. to więcej niż 900 tys., czy odwrotnie? Pewnie zależy, kto o co wnioskuje i dla kogo? Istny kociokwik…

Przypomnę, że projekt zagospodarowania Parku Jana Pawła II oszacowano na ok. 5,5 mln zł. Jeśli brać pod uwagę wzrost kosztów na I etap, to ostatecznie realizacja tego pomysłu może zamknąć się kwotą blisko 10 mln zł. I wcale się nie zdziwię, jeśli nasz samorząd na to wyrazi zgodę. Okazuje się bowiem, że Łomża taka biedna nie jest, jeśli pozwala sobie na realizację niepriorytetowych pomysłów z takim rozmachem. Jak będą wyglądały finanse miasta pod koniec tej kadencji? Strach głośno prognozować…

31 comments on “Kierownik ratusza rozpędza się, apetyt rośnie w miarę jedzenia…
 1. Jaka jest prawda o łomżyńskich radnych, to zobaczymy nie jutro, ale przy wyborach na miejsce po Krynickiej.
  To wtedy wyjdzie na jaw cała prawda o kierunku w jakim zmierzają radni i drobne uszczypliwości pod kątem prezydenta Chrzanowskiego nic tu nie zmienią.
  Sądząc po wynikach wyborów parlamentarnych, to większość w Łomży stanowi elektorat PIS. Oceniając wyniki wyborów do rady oraz na prezydenta, dziwne byłoby dalsze utrzymywanie sztucznego podziału wśród radnych pis.

  • Ten wybór mógł być dokonany na samym początku, niestety niektórzy mieli inne pomysły. Doświadczenie, trzeźwy umysł i rozsądek, to jego mocne strony.
   Forowanie na to stanowisko Krynickiej było w swoim założeniu działaniem na podsycanie podziału wśród radnych z komitetu wyborczego PIS i całe szczęście, że może się to skończyć.

   • Twoja analiza może świadczyć, że jutro radni bez problemu poprą autopoprawkę Prezydenta w sprawie dodatkowych 900 tys. na Park. A to oznaczałoby katastrofę idei samorządowej i zepchnięcie na margines radnych, którzy kierują się troską o finanse publiczne, a nie interesy partyjne. To by oznaczało, że reprezentujesz interesy ratuszowych i sukienkowych.

    • Nic bardziej mylnego.
     Oddziel tylko proszę sprawne funkcjonowanie samorządu, które zapewnić mogą ludzie na odpowiednim poziomie intelektualnym i odpowiedniej wiedzy, od kreowania pro lub anty prezydenckiej hucpy.
     Podstawą sprawnego funkcjonowania samorządu jest stabilny większościowy układ, którego bazą na pewno są radni z pis. Nie powinno to jednak znaczyć, że wszelkie rozdawnictwo publicznych środków przez prezydenta powinno być akceptowane w ciemno.
     Ta rada zrobiła błąd już na samym początku klepiąc w budżecie 200 k. dla pewnej uczelni i teraz już nic nie jest proste.
     Ten park to w chwili obecnej absurd, ale prawnych powodów jego negowania szukałbym gdzie indziej. Jednak to radni biorą kaskę za swoje obowiązki i nie widzę powodu, żeby społecznie udzielać im wskazówek.
     Widać tylko, że w mieście goni się króliczka i wszystko się robi, żeby go tylko nie złapać.

 2. Tak, rozumiem, lecz bez radnych PiS nie zbuduje się stabilnej większości. Po prostu technicznie jest to niemożliwe. Pozostali radni nie są w stanie się dogadać i takiej większości zbudować.

 3. Czy realizowany projekt Parku posiada wszystkie niezbędne dokumentacje, zezwolenia itd. ? Radni powinni to szczegółowo zbadać, bo znowu przyjdzie płacić jakieś kary!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>